O udarze mózgu podczas konferencji naukowej i seminarium dietetycznym

Kategoria: Informacje   Dodano: 17 października 2024    Wyświetleń: 98   Autor: Aneta Stępień

Uczestniczki konferencji w Starostwie Powiatowym

Co roku w Polsce dochodzi do około 60-70 tysięcy nowych przypadków udarów mózgu. Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce (po chorobach serca i nowotworach). W Polsce na udar mózgu umiera rocznie około 30 tysięcy osób, co stanowi około 10% wszystkich zgonów.

Pod hasłem „Powiat zapobiega udarom – Zdrowa Kobieta”, Powiat Piotrkowski zorganizował konferencję naukową oraz seminarium dietetyczne, które zgromadziły 100 kobiet, mieszkanek Powiatu Piotrkowskiego.

- Boimy się badań, boimy się profilaktyki, a to jest najważniejsze - przekonywał Michał Tokarski, Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego, podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Hotelu Magellan w Bronisławowie. - Dlatego Powiat Piotrkowski od wielu lat, wychodzi z inicjatywą właśnie takich spotkań jak to, żeby mieszkańcy Ziemi Piotrkowskiej poznali, co to jest profilaktyka i zaczęli się badać. Dbajmy się o siebie. Mam nadzieję, że spotkanie przybliży Paniom problem udaru, który w naszym społeczeństwie jest bardzo duży. Często pomijany, póki nie dotknie nas i naszych najbliższych. Chcemy przybliżyć państwu, jakie są jego objawy, jak należy zapobiegać i gdzie szukać pomocy, jeżeli udar się pojawi. Życzę miłej konferencji i przewlekłego zdrowia – dodał Wicestarosta.

Uczestniczki podczas konferencji oraz seminarium dowiedziały się, jakie są objawy, czynniki ryzyka udaru, jak wygląda jego przebieg, jak udzielić pierwszej pomocy, jakie wykonać badania oraz jaką stosować dietę w profilaktyce i po udarze mózgu. Tych informacji udzielili prelegenci – mgr Mirosław Paszczyk oraz mgr inż. Agnieszka Kostrzewska.

Powyższe aktywności zostały zrealizowane przez Powiat Piotrkowski w ramach zadania „Zdrowe Łódzkie na plus”.

Zadanie finansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.